ARALIK 2014 ARAD BÜLTENİ
 

 

ARAD BÜLTENLERİNİN ESKİ SAYILARINA

ANA SAYFAMIZDAKİ BÜLTENLER BÖLÜMÜNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.


Aşağıdaki Makale Bu ay bültenimizde yayınlanacak bir makaleden alıntıdır.
Yazar: Ergün Arıkdal
 

 
* Mustafa Kemal'in asıl özelliği, vazifesinin asıl önemli, temel dayandığı nokta, Türk Ulusunun yani Anadolu Ulusunun, Anadolu'da bulunan insanların gelecekteki büyük vazifelerini ikmal edebilmek, yerine getirebilmek için, onları en son esneklik içerisinde yakalayıp, en son esneklik içerisinde ele alıp, tekrar büyük bir güç hâlinde bir araya toplamasıdır.

* Çünkü meseleyi tarihî olarak inceleyip bakarsak şunu görüyoruz: Osmanlı'nın son durumu ve İstiklâl Savaşının meydana gelmesine sebep olan bir yığın vaka; Anadolu Halkının esneklik, tahammül, sabırla direnç gösterebilmek ve uyum sağlamaya çalışmak bakımından gücünün, takatinin son noktasına kadar gelip, hatta onu da aşan sürefor dediğimiz aşırı cehit mekanizmasını en sonuna kadar kullandıktan sonra, yeniden bir organizasyona geçmesi, yani çok daha üstün bir vazifeye liyakat kazandığını ispat edebilmesi için, Mustafa Kemal gibi bir değiştiriciye, yani inkilâp ettiriciye, bir hâlden diğer bir hâle geçiriciye ihtiyacı olduğunu gösteriyor.
  * Demek ki Mustafa Kemal'i önce inkılâp ettirici olarak göstermek, bilmek gerekli.



* Mustafa Kemal'in öyle bir varlık gücü var ki, öyle bir mantaliteye sahip, öyle bir ruhsal enerjetik alana sahip ki, bu enerjetik alan içerisine giren her şey değişmeye, daha geniş bir şekilde daha mükemmele doğru gelişmeye, daha yalın olana, daha sahih ve hakikî olana doru ilerlemeye mecbur kalmaktadır.



* Yani onun meydana getirmiş olduğu enerjetik alanın en büyük niteliği budur: Değiştirici, inkılâp ettirici özelliği vardır. Bunu her varlıkta görmeniz mümkün değildir.
Adres : Tunalıhilmi cad. No:96/14 Çankaya/ANKARA
Telefon : 0312 434 05 24
e-Mail : aradposta@gmail.com